• Szkoła w Santoku wczoraj i dziś

• Szkołę oddano do użytku 13 września 1969 roku i nosiła ona nazwę Zbiorcza Szkoła Gminna w Santoku. 15 września 1974 nadano sztandar szkole z okazji 30-sto lecia PRL'u.

Pomiędzy oddaniem szkoły do użytku a nadaniem sztandaru szkole nadano imię „Bojowników o Wolność i Demokrację", niestety nie jest znana dokładna data nadania imienia. Pierwszym dyrektorem (wtedy kierownikiem) szkoły była p. Halina Rajtar. Kolejnymi dyrektorami byli m.in. p. Koczaska Róża, p. Aleksander Ptak, p. Jerzy Stępień, p. Grażyna Frątczak, p. Małgorzata Ludniewska oraz p. Marta Bobrowska (obecnie).

W 1999 roku utworzono Zespół Szkół w Santoku w skład którego weszły: Szkoła Podstawowa i Gimnazjum nr 1. Wraz z reformą od września 2017 roku szkoła stała się ponownie Szkołą Podstawową. W grudniu 2017 roku otrzymała imię gen. prof. Elżbiety Zawackiej.