• Na tropie Powstańców Wielkopolskich w Starym Polichnie, Santoku i w Gorzowie

• Na tropie Powstańców Wielkopolskich i Starym Polichnie, Santoku i  w Gorzowie…pamiętamy o Bohaterach Niepodległości

Sobotnie przedpołudnie w dniu 22 października 2022 r. przywitało uczestników Gry Terenowej „Tropem Powstańców Wielkopolskich” typowo jesienną aurą. W Starym Polichnie historia zwycięskiego powstania połączyła pokolenia. Gra  jednocześnie toczyła się w Gorzowie.

Ponad 30 osób kilka minut po godzinie 10.00  wyruszyło na trasę Gry Terenowej w naszej miejscowości.  Wydarzenie pokazało jak ważna jest integracja międzypokoleniowa a wspólne zainteresowania oraz pasje historyczne łączą niezależnie od wieku. Uczniowie  Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Santoku wraz ze swoimi rodzinami oraz mieszkańcy gminy podążyli śladami Powstańca Wielkopolskiego Franciszka Manieckiego.

Grę zorganizowało Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego wspólnie z Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie oraz Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Została objęta Honorowym Patronatem przez Wojewodę Lubuskiego Pana Władysława Dajczaka i Wójta Gminy Santok Pana Pawła Pisarka. Partnerami Gry byli: Lubuskie Kuratorium Oświaty oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny i Stowarzyszenie Pomocna Dłoń z Santoka. Gośćmi  honorowymi byli: Pani Stanisława Dymidziuk-emerytowana nauczycielka i członkini Pomocnej Dłoni oraz Harcerze ,,Rysie” z 230 Drużyny Gorzowskiej.

W Gminie Santok Gra miała charakter dwuczęściowy: pierwsza część to gra terenowa z elementami spaceru historycznego w Starym Polichnie natomiast druga to warsztaty pt. ,,Tropem Powstania Wielkopolskiego ku wolności”.

Koordynatorem  projektu jest Dorota Ciołka-Wiśniewska –  wnuczka powstańca Franciszka Manieckiego i nauczycielka z santockiej szkoły.

Gra Terenowa w Starym Polichnie rozpoczęła się zgodnie z planem przy tablicy upamiętniającej Powstańca Wielkopolskiego i zasłużonego mieszkańca oraz sołtysa tej miejscowości Franciszka Manieckiego. Po wysłuchaniu krótkiego wprowadzenia na temat historii Powstania Wielkopolskiego uczestnicy wyruszyli w trasę, na której były miejsca związane z działalnością obywatelską i społeczną Franciszka Manieckiego, m.in. dom rodzinny i  świetlica wiejska. Uczestnicy Gry poznali losy Powstańca Wielkopolskiego, historię wsi oraz Polski. Była również chwila zadumy przy grobie tego zasłużonego mieszkańca Starego Polichna. Jednym z punktów na trasie gry była również Ławeczka Stanisławy i Bronisława Piotrowiczów, która upamiętnia jednych z pierwszych nauczycieli, którzy po II wojnie światowej przybyli do Starego Polichna i podjęli tu pracę w szkole. Na zakończenie gry był słodki poczęstunek.

To jednak był tylko półmetek Gry w Starym Polichnie, bowiem w środę                o godzinie 10.00 w Szkole Podstawowej w Santoku odbyły się warsztaty historyczne-,,Tropem Powstania Wielkopolskiego ku wolności” z udziałem uczniów, którzy uczestniczyli w sobotnim wydarzeniu. Warsztaty obejmowały wspólne gry w planszówki o tematyce historycznej, przygotowywanie biało czerwonych kokard narodowych, układanie puzzli oraz składanie modeli samolotów. Motywem przewodnim warsztatów była oczywiście tematyka niepodległościowa  i  przybliżenie w sposób przystępny dla młodzieży historii Powstania Wielkopolskiego.

W ubiegłym roku zorganizowana  została pierwsza edycja Gry Terenowej „Tropem Powstańców Wielkopolskich” i jako wydarzenie cykliczne Koło Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego planuje już kolejne edycje Gry, której tegoroczną odsłonę zrealizowano w ramach projektu Koła pt. „Odkrywamy karty historii podążając tropami Powstańców Wielkopolskich” dofinansowanego przez Miasto Gorzów Wielkopolski.

Dorota Ciołka-Wiśniewska

Michał Kliśiński

Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego

1918-1919 Koło Gorzów

• Podsumowanie projektu Ławeczka

• Zapraszamy do zapoznania się z relacją na FB:

• Dzień Samorządności

• Fotorelacja z uroczystości zaprzysiężenia Samorządu Uczniowskiego.

Z okazji Dnia Samorządności lekcje były prowadzone przez uczniów i rodziców.