• Utalentowany uczeń

          • Tuż przed feriami nasz uczeń Bartosz Bednarek uczestniczył w dniach Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 1 w Gorzowie Wielkopolskim. Tegoroczne obchody ukierunkowane były na profilaktykę uzależnień pod hasłem: Mój wybór - rozwijam pasje i zainteresowania. Bartek zaprezentował zebranym gościom swój talent  jakim jest rzeźbienie i wypalanie w drewnie. Jego prace wzbudziły podziw. Uczeń pokazał jak zagospodarowuje swój wolny czas i że warto łączyć pożyteczne z przyjemnym. Prace Bartka mają walor użyteczny. Na przykład stolik do gier w szachy jest codziennie wykorzystywany przez uczniów do rozgrywania partyjek.

            Gratulujemy Bartkowi pasji i talentu !

          • Sporty obronne.

          • Dobry występ naszych uczniów w Lidze Mistrzów w Sportach Obronnych. Po pierwszej rundzie zawodów strzeleckich zajmujemy 3 miejsce drużynowo. W kwietniu odbędzie się II runda: rzut granatem ćwiczebnym do celu oraz bieg terenowy na dystansie 800 metrów. Drużyna deklaruje walkę o podium .

             

          • 🙂

          • Nasza uczennica Martyna Heyser brała udział w Wojewódzkim Konkursie Biologicznym. W etapie rejonowy zabrakło jej jednego punktu do awansu. Gratulujemy wyniku! 

          • Budki lęgowe.

          • Prezentacja o konieczności rozwieszania budek lęgowych dla ptaków zorganizowana przez nauczyciela biologii Marka Kowalskiego w ramach programu wychowawczego szkoły. Wiedzę na ten temat doskonale uzupełnił leśnik-ornitolog Pan Mariusz Urban z Nadleśnictwa Kłodawa. Nadleśnictwo podarowało naszej szkole 6 budek lęgowych w trzech typach: dla sikor, szpaków i kawek oraz książkę o Barlinecko Gorzowskim Parku Krajobrazowym. Bardzo dziękujemy.

          • Rozstrzygnięcie konkursu !

          • 13 listopada odbył się krótki apel podsumowujący konkurs z okazji Dnia Niepodległości. Nagrodzone zostały najlepsze prace.

             

            W klasach 1-3:

            1. miejsce Adam Korbanek

            2. miejsce Judyta Pawelska

            3. miejsce Lena Brzezińska

             

            W klasach 4-8:

            1.miejsce Martyna Heyser

            2. miejsce Karol Cierpisz

            3. miejsce Oskar Steczkowski

             

            Zwycięzcom gratulujemy! 

             

          • Zakończenie konkursu na prace plastyczne z okazji Dnia Niepodległości.

          • 8 listopada odbyło się posiedzenie komisji w składzie: p. Renata Steczkowska, p. Julia Więcławska, p. Roksana Krzywiec, p. Katarzyna Zapart oraz Paulina Gabryniewska i Martyna Heyser. Przyznano pierwsze trzy miejsca w dwóch kategoriach: prace uczniów klas I-III oraz IV-VIII. Ocenie podlegały tylko prace wykonane zgodnie z regulaminem. Ogłoszenie wyników w środę 13.11.

            Dziękujemy wszystkim za udział :)

          • Szachy w szkole!

          •  

             

                 „Edukacja przez Szachy w Szkole” to ogólnopolski projekt Polskiego Związku Szachowego, do którego przystąpiła nasza szkoła. Ale od początku ... Dlaczego szachy? Andrzej Modzelan (pedagog, nauczyciel, szachista) w książce „Ucząc szachami” napisał „Dzieci uczące się grać w szachy dostrzegają w nich przede wszystkim rozrywkę, nie zdając sobie sprawy, że bawiąc się drewnianym wojskiem doskonalą swoje umysły”.

                 Szachy poszerzają wiedzę, umiejętności i kształtują postawy.  Przebodźcowane, żyjące  w szybkim współczesnym świecie, rozbrykane i głośne dzieci milkną. Milkną nad szachownicą. Wyrabiają w sobie cierpliwość, wytrwałość i umiejętność koncentracji. Walczą, starają się osiągnąć wyznaczony cel. Ćwiczą logiczne myślenie, przewidują, wyciągają wnioski, aż wreszcie ponoszą konsekwencje podjętych decyzji.

                 Na zajęciach uczymy się zasad gry, strategii, wiary we własne siły, ale także szacunku do przeciwnika. Przeżywamy gorycz porażki i smak zwycięstwa. Czasem jest wesoło, czasem poważnie, ale jedno jest przesądzone – w szachy warto grać .

                 Uczniowie naszej szkoły grają w szachy jedną godzinę w tygodniu, mają także możliwość uczestniczenia w dodatkowym treningu szachowym. Wychodząc naprzeciw zainteresowaniu uczniów będziemy podejmować działania promujące tę królewską grę. W październiku w naszej szkole można było oglądać wystawę „Jakie szachy!” i przekonać się, że szachy naprawdę mogą być różnorodne: magnetyczne, plastikowe, szklane, drewniane, duże, małe, kolorowe, z klocków Lego, z gliny i plasteliny. W planach kolejna wystawa, tym razem damy upust naszej wyobraźni i kreatywności, zrobimy szachy sami. Zostaną zorganizowane turnieje szachowe dla uczniów, a jeśli tylko zechcą – dla ich rodziców. Pogramy  w szachy w plenerze, odwiedzimy Lubuski Związek Szachowy, zaprosimy do szkoły zawodowego szachistę, aby porozmawiać z nim o drodze do sukcesu. Starsi uczniowie będą mieli okazję obejrzeć wyjątkowy film pt. „Szachowe dzieciństwo”. W planach jest także mały kącik szachowy na szkolnym korytarzu, gdzie zawsze będzie można rozegrać koleżeńską partię.

                 Zapraszamy na stronę internetową szkoły, gdzie na bieżąco można śledzić nasze szachowe działania i w miarę możliwości – włączać się w nie!

                 Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele i wszyscy inni...nieważne gdzie, nieważne z kim, dobrze się bawiąc, po prostu grajmy w szachy!

             

            Szkolny edukator szachowy

            Katarzyna Wójtowicz

          • Zajęcia pozalekcyjne.

          • Przypominamy, że w szkole odbywają się zajęcia pozalekcyjne:

            Świetlicowe:

            Poniedziałek- zajęcia sportowe dla dziewcząt i chłopców

            Wtorek - zajęcia komputerowe

            Środa- zajęcia czytelnicze

            Czwartek- zajęcia plastyczne

            Piątek- zajęcia z języków obcych

            Inne:

            Koszykówka dziewcząt- wtorek, czwartek, piątek

            Zapraszamy!

            Szczegółowe informacje dotyczące zajęć u nauczycieli poszczególnych przedmiotów i nauczycieli pracujących w świetlicy.

          • Uwaga! Konkurs!

          • Rada Rodziców wraz z Samorządem Uczniowskim zaprasza wszystkich uczniów do udziału w konkursie na prace plastyczne.

          • Pomoc dla Lili.

          • Pomoc dla LILI

            październiku w naszej szkole odbyły się dwie akcje, które miały na celu pomoc potrzebującym. Koło Wolontariatu zorganizowało kiermasz, z którego uzyskano 845 zł. na leczenie chorej dziewczynki. Ponadto cała szkoła zaangażowała się w zbiórkę nakrętek, również przekazanych dla Liliany Hepner. Wszystkim zaangażowanym w akcję uczniom i rodzicom serdecznie dziękujemy!

            Wielkie podziękowania należą się uczniowi Bartoszowi Bednarkowi, który był pomysłodawcą akcji. Wierzymy, że będzie więcej akcji, których pomysłodawcami będą uczniowie. Działamy po to, aby empatia i chęć działalności na rzecz innych była naturalnym odruchem u uczniów. 

            Małgorzata Walczak, Iwona Kowalska

          • Próbna ewakuacja w naszej szkole !

          • 27.09. przeprowadzona została próbna ewakuacja. Dbając o bezpieczeństwo wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły ćwiczymy bezpieczne opuszczenie szkoły w razie pożaru. Po usłyszeniu sygnalu alarmowego wszyscy bez paniki przedostali się wyjściami ewakuacyjnymi na miejsca zbiórek.

          • DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

          • Promujemy języki obce ! 26 września w naszej szkole zorganizowano Dzień Języków Obcych by uświadomić wszystkim jak ważna jest znajomość języków obcych. Uczniowie z ósmych klas przygotowali piosenki w różnych językach, a najmłodsi wykonali wystawę flag. Każdy mógł też przeczytać jak w innym języku jest "dzień dobry" :)

             

          • Sesja ekologiczna

          •  

            W dniach 17-18.09.19 grupa młodzieży z klasy 8b oraz 7a wraz z opiekunami: Aleksandrą Adamską i Markiem Kowalskim a także z Panią dyrektor Martą Bobrowską wzięła udział w sesji ekologicznej w Technikum Leśnym w Starościnie pod Rzepinem. Pani dyrektor została tam zaproszona jako pomysłodawczyni projektu Nasza okolica pięknym miejscem na Ziemi, w ramach którego jednym z działań było rozdawanie sadzonek drzew i krzewów. Nadmienię, iż doboru sadzonek odpowiednich do nasadzeń w naszej okolicy dokonało współpracujące z naszą szkołą Nadleśnictwo Kłodawa. To specjaliści spod ręki nadleśniczego Tomasza Kalembkiewicza przygotowali, a następnie sprzedali sadzonki: lipy drobnolistnej, dębu szypułkowego, klonu jaworu, sosny pospolitej, świerka pospolitego, kruszyny i szakłaka. Rodzice naszych uczniów zgłaszali do szkoły zamówienia na sadzonki. Do akcji włączyli się również sołtysi, którzy zebrali zamówienia od zainteresowanych mieszkańców. Każdy dorosły odpowiedzialnie wybrał miejsce na swoje drzewka i 26.04.19 był dzień wydawania sadzonek. Przygotowałam specjalne deklaracje, w których dorośli podpisywali zobowiązanie do opieki nad sadzonkami. Wydaliśmy 4150 sadzonek. Zainteresowanie akcją przerosło nasze oczekiwania. Jesteśmy dumni, że tyle osób rozumie potrzebę zalesiania terenu, przy okazji dbając o poprawę estetyki własnych posesji. Obecnie zbieramy zdjęcia i informacje, jak rosną młode rośliny.

            I ten pomysł, spotkał się z wielkim zainteresowaniem u profesora Uniwersytetu Szczecińskiego - Pasquale Policastro. Profesor, z zawodu prawnik, a z zamiłowania człowiek zaangażowany w ochronę środowiska na świecie, postanowił nagłośnić naszą akcję i wciągnąć nas do współpracy. Profesor Policastro wygłosił wykład o etyce przyrody. Ponadto pełnił rolę tłumacza na spotkaniu (profesor włada pięcioma językami). Dlatego też staliśmy się gośćmi i uczestnikami sesji dotyczącej ratowania biosfery. Byliśmy słuchaczami kliku wykładów, których dominująca tematyką było sadzenie drzew w różnych zakątkach świata. Młodzież dowiedziała się, że rola drzew w środowisku przyrodniczym jest nie do przecenienia. Poznała działania, które prowadzili i prowadzą polscy leśnicy także poza naszym krajem – we Włoszech oraz w Senegalu. W działaniach tych bierze udział młodzież z Technikum Leśnego w Starościnie. Obejrzeliśmy filmy, które dokumentują tę pracę.

            Nasza młodzież zaprezentowała wytwory wszystkich działań, które dobyły się w ramach programu Nasza okolica jest pięknym miejscem na Ziemi. A konkretnie pokazała:

            •  prezentacje multimedialne wykonane przez klasy piąte dotyczące morfologii wybranych drzew,
            •  dane dotyczące wzrostu i wieku tych gatunków drzew,
            •   plakaty przygotowane przez klasy siódme,
            •  filmiki instruktażowe Jak posadzić drzewo?

            Do powstania filmików przyczynili się uczniowie różnych klas, ich rodzice i jeden z wychowawców.

            Wytwory pracy naszych uczniów spotkały się z wielkim entuzjazmem zebranych, a gośćmi sesji byli: wspomniany profesor z małżonką, dyrektor Lasów Państwowych ze Szczecina pan Andrzej Szelążek, dyrekcja i wykładowcy Technikum Leśnego w Starościnie, profesor zajmujący się ekologią z Senegalu-profesor Remarque, grupa młodzieży z Niemiec, Włoch i Hiszpanii. Nasi uczniowie odebrali gratulacje i mnóstwo ciepłych słów od organizatorów spotkania.

            Zostaliśmy wspaniale ugoszczeni w obiekcie Technikum i internatu. Przygotowano smaczne posiłki oraz ognisko w domku, tzw. Basiorówce. Mieliśmy okazję poznać zwyczaje panujące w tej szkole, a nasi uczniowie zapoznać się z młodzieżą kształcącą się w tej szkole. Poznaliśmy charakterystyczny wystrój sal wykładowych. Wszystko nierozerwalnie łączy się z lasem. Uczestniczyliśmy w zajęciach lingwistycznych prowadzonych przez żonę profesora Policastro- panią Irinę, których celem było poznanie podobieństw semantycznych w obrębie  języków używanych w Europie. A wiemy, że bez znajomości języków obcych współpraca międzynarodowa byłaby niemożliwa. Były bardzo interesujące. Okazało się, że profesor Policastro oraz profesor Remarque z Senegalu chcą odwiedzić nasza szkołę. I mieliśmy okazję ich ugościć w Santoku 19.09.19. Profesor Remarque pokazał dzieciom, gdzie się urodził, gdzie studiował i gdzie mieszka jego rodzina. Zobaczyliśmy też film, w którym z profesorem Policastro, dyrektorem Lasów Państwowych ze Szczecina panem Andrzejem Szelążkiem oraz młodzieżą ze Starościna sadził las w Senegalu. Nadmienię, iż jest to strefa Sahelu, w której najsilniej zachodzi proces pustynnienia na świecie. To palący problem. Dlatego tak ważna jest pomoc świata dla tej strefy, aby ratować biosferę całej planety.

            I tak pełni radości i entuzjazmu do działania wróciliśmy do Santoka, a ciekawostką niech będzie to, że pojedziemy do Włoch sadzić las, razem z młodzieżą ze Starościna. Oczywiście, w ramach współpracy z Nadleśnictwem Kłodawa, posadzimy las także w naszej okolicy.

             

                                                                                                                     Aleksandra Adamska

            Autor zdjęć Marek Kowalski

          • Wybory przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego 2019/2020

          • W tym roku szkolnym 16 września odbyły się wybory na przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Wybory poprzedziła pięciodniowa kampania reklamowa, podczas której kandydaci przedstawili swoje programy i pomysły na działania, które będą podejmowane w tym roku szkolnym. Swoją kandydaturę zgłosili:

            Śmigielska Karolina 8b

            Heyser Martyna 8b

            Gabryniewska Paulina 8b

            Kolasińska Weronika 8a

            Szczebiot Konrad 8a

            Uczniowie mogli głosować na wybranego kandydata. Największa ilość głosów uzyskała Paulina Gabryniewska. Gratulujemy !!

            Wyniki głosowania:

            Gabryniewska Paulina - przewodnicząca 

            Kolasińska Weronika - zastępca

            Heyser Martyna - sekretarz

            Zapraszamy do współpracy wszystkich uczniów. Spotkania samorządu odbywają się w piątki o 10.45 w gab. 8.

            Opiekunowie samorządu: 

            p. Roksana Krzywiec

            p. Julia Więcławska