W dniach 17-18.09.19 grupa młodzieży z klasy 8b oraz 7a wraz z opiekunami: Aleksandrą Adamską i Markiem Kowalskim a także z Panią dyrektor Martą Bobrowską wzięła udział w sesji ekologicznej w Technikum Leśnym w Starościnie pod Rzepinem. Pani dyrektor została tam zaproszona jako pomysłodawczyni projektu Nasza okolica pięknym miejscem na Ziemi, w ramach którego jednym z działań było rozdawanie sadzonek drzew i krzewów. Nadmienię, iż doboru sadzonek odpowiednich do nasadzeń w naszej okolicy dokonało współpracujące z naszą szkołą Nadleśnictwo Kłodawa. To specjaliści spod ręki nadleśniczego Tomasza Kalembkiewicza przygotowali, a następnie sprzedali sadzonki: lipy drobnolistnej, dębu szypułkowego, klonu jaworu, sosny pospolitej, świerka pospolitego, kruszyny i szakłaka. Rodzice naszych uczniów zgłaszali do szkoły zamówienia na sadzonki. Do akcji włączyli się również sołtysi, którzy zebrali zamówienia od zainteresowanych mieszkańców. Każdy dorosły odpowiedzialnie wybrał miejsce na swoje drzewka i 26.04.19 był dzień wydawania sadzonek. Przygotowałam specjalne deklaracje, w których dorośli podpisywali zobowiązanie do opieki nad sadzonkami. Wydaliśmy 4150 sadzonek. Zainteresowanie akcją przerosło nasze oczekiwania. Jesteśmy dumni, że tyle osób rozumie potrzebę zalesiania terenu, przy okazji dbając o poprawę estetyki własnych posesji. Obecnie zbieramy zdjęcia i informacje, jak rosną młode rośliny.
I ten pomysł, spotkał się z wielkim zainteresowaniem u profesora Uniwersytetu Szczecińskiego - Pasquale Policastro. Profesor, z zawodu prawnik, a z zamiłowania człowiek zaangażowany w ochronę środowiska na świecie, postanowił nagłośnić naszą akcję i wciągnąć nas do współpracy. Profesor Policastro wygłosił wykład o etyce przyrody. Ponadto pełnił rolę tłumacza na spotkaniu (profesor włada pięcioma językami). Dlatego też staliśmy się gośćmi i uczestnikami sesji dotyczącej ratowania biosfery. Byliśmy słuchaczami kliku wykładów, których dominująca tematyką było sadzenie drzew w różnych zakątkach świata. Młodzież dowiedziała się, że rola drzew w środowisku przyrodniczym jest nie do przecenienia. Poznała działania, które prowadzili i prowadzą polscy leśnicy także poza naszym krajem – we Włoszech oraz w Senegalu. W działaniach tych bierze udział młodzież z Technikum Leśnego w Starościnie. Obejrzeliśmy filmy, które dokumentują tę pracę.
Nasza młodzież zaprezentowała wytwory wszystkich działań, które dobyły się w ramach programu Nasza okolica jest pięknym miejscem na Ziemi. A konkretnie pokazała:
- prezentacje multimedialne wykonane przez klasy piąte dotyczące morfologii wybranych drzew,
- dane dotyczące wzrostu i wieku tych gatunków drzew,
- plakaty przygotowane przez klasy siódme,
- filmiki instruktażowe Jak posadzić drzewo?
Do powstania filmików przyczynili się uczniowie różnych klas, ich rodzice i jeden z wychowawców.
Wytwory pracy naszych uczniów spotkały się z wielkim entuzjazmem zebranych, a gośćmi sesji byli: wspomniany profesor z małżonką, dyrektor Lasów Państwowych ze Szczecina pan Andrzej Szelążek, dyrekcja i wykładowcy Technikum Leśnego w Starościnie, profesor zajmujący się ekologią z Senegalu-profesor Remarque, grupa młodzieży z Niemiec, Włoch i Hiszpanii. Nasi uczniowie odebrali gratulacje i mnóstwo ciepłych słów od organizatorów spotkania.
Zostaliśmy wspaniale ugoszczeni w obiekcie Technikum i internatu. Przygotowano smaczne posiłki oraz ognisko w domku, tzw. Basiorówce. Mieliśmy okazję poznać zwyczaje panujące w tej szkole, a nasi uczniowie zapoznać się z młodzieżą kształcącą się w tej szkole. Poznaliśmy charakterystyczny wystrój sal wykładowych. Wszystko nierozerwalnie łączy się z lasem. Uczestniczyliśmy w zajęciach lingwistycznych prowadzonych przez żonę profesora Policastro- panią Irinę, których celem było poznanie podobieństw semantycznych w obrębie języków używanych w Europie. A wiemy, że bez znajomości języków obcych współpraca międzynarodowa byłaby niemożliwa. Były bardzo interesujące. Okazało się, że profesor Policastro oraz profesor Remarque z Senegalu chcą odwiedzić nasza szkołę. I mieliśmy okazję ich ugościć w Santoku 19.09.19. Profesor Remarque pokazał dzieciom, gdzie się urodził, gdzie studiował i gdzie mieszka jego rodzina. Zobaczyliśmy też film, w którym z profesorem Policastro, dyrektorem Lasów Państwowych ze Szczecina panem Andrzejem Szelążkiem oraz młodzieżą ze Starościna sadził las w Senegalu. Nadmienię, iż jest to strefa Sahelu, w której najsilniej zachodzi proces pustynnienia na świecie. To palący problem. Dlatego tak ważna jest pomoc świata dla tej strefy, aby ratować biosferę całej planety.
I tak pełni radości i entuzjazmu do działania wróciliśmy do Santoka, a ciekawostką niech będzie to, że pojedziemy do Włoch sadzić las, razem z młodzieżą ze Starościna. Oczywiście, w ramach współpracy z Nadleśnictwem Kłodawa, posadzimy las także w naszej okolicy.
Aleksandra Adamska